aidsPosljednjih 28 godina u svijetu i u Hrvatskoj obilježava se brojnim aktivnostima i događanjima 1. Prosinca, Svjetski dan AIDS-a. Cilj kampanje je podsjetiti javnost na javnozdravstveni značaj problema HIV/AIDS-a. Javnost se želi podsjetiti na rizike i mjere zaštite, važnost prevencije, ranog dijagnosticiranja, liječenja i brige za oboljele. Ne smije se zaboraviti na borbu protiv stigme i diskriminacije kojoj su ljudi oboljeli od HIV/AIDS-a redovito izloženi.

U Hrvatskoj ovogodišnja nacionalna kampanja obilježavanja 1.12. Svjetskog dana AIDS-a posvećena je važnosti spolnog i reproduktivnog zdravlja.

AIDS je kratica za sindrom stečenog nedostatka imuniteta (engl. – acquired immunodeficienca syndrome). Francuski je naziv (kratica) za istu bolest SIDA.

HIV je virus humane imunodeficijencije.

Virus HIV-a se prenosi nezaštićenim spolnim odnosom, krvlju (najčešće dijeljenjem šprica i igala kod injektiranja droga) i sa zaražene majke na dijete tijekom trudnoće, poroda i dojenja.

Jedini način otkrivanja i dijagnosticiranja zaraženosti HIV-om je testiranje. Rano otkrivanje bolesti omogućava uspješno liječenje. U Hrvatskoj , prema podacima HZJZ, od 1985.g. do kraja 2015.g. zabilježeno je ukupno 1 321 slučaj HIV infekcije. Od toga je 458 oboljelih od AIDS-a. U tom istom razdoblju od posljedica AIDS-a umrla je 201 osoba. Posljednjih se godina prosječno godišnje u Hrvatskoj bilježi 90 novo dijagnosticiranih slučajeva infekcija HIV-om.

U organizaciji Društva Crvenog križa Krapinsko-zagorske županije provedeno je besplatno i anonimno testiranje na HIV brzim testerima na slinu OraQuick HCV Rapid Antibody u Društvima Crvenog križa Klanjec i Zabok, te Terapijskoj zajednici „Moji dani“. Testiranje je provodila izvoditeljica aktivnosti na “Programu suzbijanja bolesti ovisnosti i smanjenja štete” dr. Kristina Tušek. Zainteresirani su informirani i educirani o načinima zaraze, mjerama zaštite i mogućnostima liječenja.

Kako bismo informirali mlade o važnosti spolnog i reproduktivnog zdravlja volonterke GDCK Krapina i učenice Srednje škole, Lora Krkalo i Petra Vidović odradile su radionice na temu „Koje je ponašanje prihvatljivo” sa učenicima 3. razreda Srednje škole Krapina. Na ovakvim radionicama mladi formiraju stavove te stječu motivaciju i vještine koje će ih osnažiti kako bi zaštitili ne samo svoje zdravlje već i da se odgovorno ponašaju prema sebi i svojoj okolini. Kroz vršnjačku edukaciju vršnjaci u velikoj mjeri utječu jedni na druge. Grupa vršnjaka značajno utječe na to koje će ponašanje, vrijednosti ili stavove usvojiti određena osoba. Isto vrijedi i za rizično ponašanje. Ova edukacija koristi taj utjecaj na pozitivan način.